• W dniu 2.12.2017 oficjalnie zakończył się prowadzony przez Dolnośląski Odział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców Kurs Krótkofalowców. Egzamin wewnętrzny odbył się środę 29.11.2017 w Sektor3 gdzie prowadzony był cały kurs. Dwóch najlepszych kursantów spotkało się w finałowej dogrywce i po zaciętej walce udało się wyłonić zwycięzcę - Sławomir Morasiewicz rozwiązał bezbłędnie a dogrywka trwała do pierwszego błędu przeciwnika.

  Kurs ukończyło 9 osób z czego na egzaminie w UKE pojawiło się 8 osób - zdało 7 jedna będzie miała poprawkę z pojedynczego działu.  Najmłodszą uczestniczą kursu była 10 letnia Antonina która świetnie sobie radzi i potrafi samodzielnie prowadzić łączności. Łącznie na egzaminie w UKE było 30 osób z tego 7 osób z kursu prowadzonego  równolegle przez organizację Hackerspace Wrocław .

   

   

  Kolejny Kurs Krótkofalarski we Wrocławiu odbędzie się następnym roku - wyczekujcie ogłoszenia.

   

   

 •  
  Za nami pierwsze Dolnośląskie Spotkanie Krótkofalowców.
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zapewnienie przjaznej atmosfery oraz dużej frekwencji - ponad 60 osób.
  Wśród licznie zebranych koleżanek i kolegów pojawili się także uczestnicy świeżo zakończonej wyprawy TO2SP czyli SP6EQZ, SP6IXF i SP6JIU.
  Specjalne podziękowania dla SP7NJ i SQ7BFS za prelekcję o TRX Omega oraz silnej drużynie SP7UKL która szybko i sprawnie rozłożyła się se swoją ofertą handlową.
  Nie zawidół również nasz kolega SP6EBK który wraz z małżonka Danusią uwiecznili spotkanie na fotografiach : Galeria Zdjęć Adama
   
  Zapraszamy na kolejne spotkanie które odbędzie się w lutym 2018 - ogłoszenia z dokładnym terminem pojawią się na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.
   
 •  

  Zapraszamy wszystkich krótkofalowców oraz sympatyków radia z Wrocławia i okolic do udziału w zawodach Polny Dzień, organizowanych przez DARC. We Wrocławiu przy ulicy Granicznej, w sobotę 3 września 2016, będzie uruchomiona radiostacja krótkofalowa. Osoby chcące wziąć udział w rozstawianiu anten i radiostacji zapraszamy od godziny 11:00. Zawody rozpoczynają się o godz. 15:00 czasu lokalnego i trwają przez 24 godziny. Na radiostacji będzie mógł pracować każdy chętny - używając znaku stacji oddziałowej SP6PWR/p. Dodatkowo na miejscu zaplanowano spotkanie towarzyskie, gdzie będzie można przy ognisku spędzić czas na rozmowie z koleżankami i kolegami z okolicy.

  Dostaliśmy do dyspozycji atrakcyjny teren, na którym znajduje się zbiornik wodny oraz trochę miejsca zacienionego drzewami. Dojazd możliwy jest samochodem (ul. Graniczna, okolice numeru 8) lub autobusem linii 406 (relacja DWORCOWA-LOTNISKO) przystanek ZAGŁOBY. Kontakt na miejscu na częstotliwości 145.350 MHz

  Ewa @ SP6PWR/p
  (foto. SP6EBK 2015)[info: SQ6NEJ]
 • Koledzy z klubu SP6PCM zorganizowali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu pokaz krótkofalarski. Uruchomili na terenie szkoły plenerową stację oraz opowiadali o naszym hobby. Wysiłek organizacyjny naszych kolegów został zauważony i wysoko oceniony przez władze szkoły. Wszystko wskazuje na to że uda się nawiązać dalszą współpracę ze szkołą, trzymamy kciuki!

 • W czasie 14. Zawodów Drzezynowych, które zostaną rozegrane 23 i 24 lipca 2016 r. w Jugowicach k/Walimia, odbędzie się także szereg imprez towarzyszących. Na zaproszenie gminy Walim i Pana Pawła Brzozowskiego, dyrektora CKiT w Walimiu, odbędzie się również pokaz krótkofalarski.

  Podobnie jak w zeszłym roku, dolnośląscy krókofalowcy zainstalują się z radiostacjami na fale krótkie i ultrakrókie umożliwiając wyjście w eter każdej chętnej osobie.

  Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu lub choćby do aktywnego wsparcia łącznościami ze stacją SP6PKO podczas trwania imprezy.

  SQ6NEJ-Jugowice-2015

  [info: SP6LZA]
 • Ostatnim akcentem kursu krótkofalarskiego była sobotnio-niedzielna wyprawa w Góry Kamienne. Program wyprawy obejmował spacer wokół ruin zamku Radosno, wejście i radiową aktywność na najwyższym szczycie Gór Kamiennych, Waligóra (936 m npm) - zaliczany w programie SOTA oraz programie dyplomowym Korona Gór Polski SP9KGP. Na szczycie każdy zaliczył łączność na 80m i na 2m, następnie powrót do schroniska Andrzejówka, późny obiad i łączności radiowe. Z relacji uczestnika wyprawy:

  Po obiedzie zainstalowaliśmy radiostację FT-897, ustawiliśmy 10-metrowy maszt z antenami na pasma 2m/70cm oraz dipol na pasmo 80m. Okazało się że jest problem z zasilaniem sieciowym, co było dobrą okazją do sprawdzenia działania radiostacji w "sytuacji kryzysowej" z zasilania akumulatorowego 12Ah... Po chwili jednak udało się doprowadzić stabilne zasilanie z innej części schroniska przy pomocy 50-metrowego przedłużacza.

  Rozmowy i łączności trwały do późnych godzin nocnych. Skupiliśmy się głównie na łącznościach międzynarodowych, korzystając z niezłej propagacji w paśmie 14 MHz. Udało się nawiązać nawet łączności pozaeuropejskie, np. ze stacją z USA!

  W wyprawie uczestniczyło 8 kursantów/kursantek: Justyna, Jacek, Sebastian, Kuba, Michał, Hubert, Tomek i Marian oraz krótkofalowcy: Przemek SQ6ODL, Maciek SQ6MS, Kuba SQ6ILJ, Agata SP6-01-371, Kuba SQ6NEJ i osoby towarzyszące.

  Egzamin na świadectwo operatora już 19 maja we wrocławskiej Delegaturze UKE. Jesteśmy pewni, że wszyscy uczestnicy Kursu Krótkofalarskiego pomyślnie zaliczą egzamin!

  Kurs2016 andrzejowka 47

   

 • Ostatnie spotkanie kursu krótkofalarskiego, który rozpoczął się 17 marca, odbyło się w czwartek 28 kwietnia w Klubie Krótkofalowców SP6PRT. Tematem spotkania było przedstawienie kursantom przykładu klubu krótkofalarskiego w czasie typowego dnia klubowego (czwartek to dzień spotkań klubowych w SP6PRT), praktyczne zajęcia na radiostacji klubowej oraz przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego.

  Do egzaminu, składającego się ze standardowego zestawu 20 pytań testowych, przystąpiło 16 osób - wszyscy zaliczyli egzamin pozytywnie! Najlepsi otrzymali nagrody książkowe, a Kol. Piotr, który odpowiedział bezbłędnie na 19 pytań, otrzymał dwuzakresowy TRX.

  Kurs2016 egzamin wewn

   

  Kurs2016 baofeng

 • ...na doroczne spotkanie w Janikowie, jak zwykle w tydzień po zawodach SPDX-Contest.

  V Spotkanie Techniczne DOT PZK odbędzie się 10 kwietnia (niedziela) od godz. 11:00 w świetlicy wiejskiej Janikowa.
  Spotkanie ma charakter towarzysko-techniczny: porozmawiamy o zawodach, antenach, nowych TRX-ach. Będą obecni
  Delegaci DOT na Krajowy Zjazd PZK, Zarząd DOT, a także oddziałowy QSL Manager. Jak zwykle panie z Koła Gospodyń
  Wiejskich w Janikowie przygotują smaczne przekąski: coś na ciepło oraz pyszne ciasta.

  Spotkanie organizowane jest przez bystrzycki Szkolny Klub Krótkofalowców "Antenka" SP6PYP, który zaprasza wszystkich dolnośląskich krótkofalowców do Janikowa, na V Spotkanie Techniczne DOT PZK 2016! 

   [info: SQ6PWJ]

  SP6PYP mlodziez 2015 
  Młodzież klubu SP6PYP na spotkaniu w 2015 r.
 • Walne Zebranie DOT PZK wybrało czterech Delegatów na XXII Krajowy Zjazd Delegatów PZK:

  • Waldemar Sznajder, 3Z6AEF
  • Tomasz Niewodniczański, SP6T
  • Zbigniew Chrzanowski, SP6CZ
  • Adrian Ostróżka, SP6AO

  Zastępcami Delegatów zostali:

  • Jakub Szachta, SQ6NEJ
  • Robert Czapski, 3Z6AET
  • Maciej Juźwin, SP6DRT
  • Miłosz Iskrzyński, SQ6NTI

  Wszystkie materiały z Walnego Zebrania DOT PZK (protokoły komisji) ukażą się wkrótce w zakładce Download.

  [info: SQ6IYV]

  info: SQ6IYV

  Walne-DOT-2016_w-kuluarach

  W kuluarach Walnego Zebrania DOT 2016... [foto:. SP6EBK]

 • W ubiegły piątek, 15 stycznia 2016 r. we wrocławskiej rozgłośni Radia Rodzina (we Wrocławiu na fali 92 MHz) została nadana audycja (na żywo) objaśniająca i promująca hobby krótkofalarskie. W audycji udział wzięli dolnośląscy krótkofalowcy z klubu SP6PYP: Adrian Ostróżka SP6AO, Piotr Kołodziej SQ6PPI, Wojtek Janecki SQ6PWJ oraz z klubu SP6PWS: Marcin Gajek SQ6POL i Grzegorz Piskor SQ6RKP. Był również obecny Kol. Waldemar Sznajder 3Z6AEF, prezes zarządu DOT PZK a całość audycji prowadziła Pani Beata Motyl.

  W trakcie godzinnej audycji staraliśmy się wyjaśnić słuchaczom, na czym polega nasze krótofalarskie hobby i co jest w nim takiego, że interesują się nim zarówno dzieci, jak i dorośli, młodsi i starsi. Audycja była przeznaczona dla niekrótkofalowców, stąd pewne uproszczenia i ograniczenia. Udało nam się nie używać slangu i specyficznych zwrotów i wydaje się, że zdołaliśmy przekonać słuchaczy, że krótkofalarstwo to coś zupełnie innego niż CB-radio...

  Pełny zapis dźwiękowy audycji jest dostępny na GoogleDrive

  RadioRodzina 20161

  RadioRodzina 20162

  Wyszukiwarka

  Statystyka

  Odsłon artykułów:
  15287

  Gościmy na stronie

  Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.