• 18 maja we Wrocławiu odbędzie się Piknik Odrzański. Krótkofalowcy również będą obecni! Pokażemy co nieco z naszego „warsztatu”, będzie okazja spotkać się i porozmawiać na żywo, a także przedstawić nasze hobby większej liczbie ludzi. A może zaciekawić?

  Planowany jest pokaz pracy radiostacji krótkofalowej SSB/CW oraz FT8, będzie też generator i klucz do samodzielnych prób telegraficznych. Ruszy też pokazowa stacja APRS, znajdzie się radiotelefon z DMR. Oczywiście będziemy też na 2m/70cm (via przemienniki SP6R i SP6WS). Jeśli usłyszycie wywołanie, to prosimy o odpowiedź – chcemy pokazać odwiedzającym, jako to wszystko działa.

  Zapraszamy też do odwiedzin! Impreza startuje w południe 18 maja na Bulwarze Dunikowskiego we Wrocławiu – między budynkiem ASP a rzeką.

  Po antenach nas poznacie!

 • Dzień dobry Koleżanki i Koledzy
   
  W ostatni weekend tj 11-12 maja odbył się XXVII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców.
  Zjazd miał za zadanie wyłonić nowe Prezydium ZG PZK na kadencję 2024-2028, oraz przepracować i przyjąć szereg zmian statutowych.
  Nasz oddział reprezentowany był przez troje delegatów: Prezes OT-01 Waldemar 3Z6AEF, Krzysztof SP6JIU oraz Marcin SP6MI.
   
  Z ustępującego Prezydium absolutorium uzyskał jedynie skarbnik Jan SP2JLR, pozostali nie zdobyli wystarczającej liczby głosów poparcia. Po krótkiej dyskusji delegaci zdecydowali o powiększeniu liczebności prezydium z 5 do 9 osób oraz przegłosowano zaproponowane kandydatury. Tutaj trzeba zaznaczyć, że pierwszy raz w długoletniej historii KZD, delegaci mieli okazję poznać kandydatów do prezydium i porozmawiać z nimi o ich wizji PZK jeszcze przed zjazdem.
   
  Po dość sprawnie przeprowadzonym głosowaniu w Prezydium ZG PZK znalazła się dziewiątka młodych i chętnych do działania ludzi:
  Krzysztof SP5E - Prezes PZK
  Cezary SQ5CKZ - Sekretarz
  Wojciech SP3U - Skarbnik
  Tomasz SQ5T - V-ce prezes ds. organizacyjnych
  Marcin SP6MI - V-ce prezes ds. sportowych
  Waldemar 3Z6AEF
  Dorota SQ3TYG
  Tomasz SP5RT
  Kuba SP7Y
   
  Do Głównej Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:
  Krzysztof SQ2JK
  Krzysztof SQ2NIG
  Ireneusz SP6TRX
  Jurek SP3SLU
  Krzysztof SP6JIU
   
   
  Serdecznie gratulujemy wyboru. Życzymy powodzenia i wytrwałości w wypełnianiu mandatu.
   
   
   
   
   
  delegaci kzd20243
   
   
  Pozdrawiam
  Marcin SP6MI
   
 • Dzień dobry

  Koleżanki i Koledzy, zapraszam Was do czytania artykułów, jakie mam nadzieję bardzo często będą pojawiać się w naszym nowym dziale "PUBLIKACJE NADESŁANE" :-) .

  Powtarzam tu to co ostatnio powiedziałem na naszym Walnym Zebraniu, że to od Was samych zależy czy ta strona będzie atrakcyjna dla czytelników z naszego kręgu i spoza niego.

  Czy będzie bogata w treści i chętnie odwiedzana. Jako zarząd nie mamy możliwości pisanie dużej ilości publikacji, najczęściej to artykuły informacyjne o tym co się aktualnie dzieje lub co ma się dziać.

  To Wy Koleżanki i Koledzy macie wiedzę techniczną na temat sprzętu, oprogramowania lub technik operatorskich wynikającą z Waszej praktyki.

  To Wy pamiętacie ciekawe historie o tym co się w naszym środowisku działo, jak powstawały przemienniki, kluby czy jak odbywały się spotkania.

  Podzielcie się proszę z nami tą wiedzą tak by nie przepadła i była ciekawą lekturą.

  Wystarczy nadesłać nam przygotowany artykuł, najchętniej w postaci pliku PDF ale może też to być plik tekstowy.

  Jednym z pierwszych naszych autorów jest Andrzej SP6GVU, ze swoim cyklem opowieści o kluczach telegraficznych, którego artykuły będziemy cyklicznie zamieszczać w dziale PUBLIKACJE NADESŁANE / TECHNIKA - czyli co nas pasjonuje .

  Zapraszam do aktywności i lektury.

  73 Arek SQ6XL

 • Drogie koleżanki i koledzy.

  Chcę Was poinformować, że aktualnie w Polskim Radiu Wrocław trwa plebiscyt TOP5 na najlepsze/najpopularniejsze Kluby krótkofalarskie z naszego regionu.

  Polega on na tym, że publikowane są podczas emisji programu krótkie reportaże z przeprowadzonych w klubach wywiadów z członkami klubów.

  Na stronie PRW trwa głosowanie na konkretne klubu gdzie znajdują się też krótkie informacje na temat każdego biorącego udział w plebiscycie Klubu (wyboru konkretnych klubów dokonali reporterzy Radia Wrocław), gdzie można oddać głos na swojego faworyta.

  Samo TOP5 potrwa do 11.05.2024 wiec będziecie mogli jeszcze zagłosować.

  Będą też co sobotę emitowane przypomnienia lub nowe wywiady.

  Głosować można codziennie przez stronę z linku.

  https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/140272/TOP5-dolnoslaskich-klubow-krotkofalarskich-GLOSOWANIE

  ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA 😊

  73 de Arek SQ6XL

 • Dzień dobry

  Koleżanki i Koledzy przesyłam poniżej informacje dotyczącą spotkania w Suszynie nadesłaną przez kolegę Staszka SP6MLK.

  "W dniu 28.04.2024 r.  w godz. 11:00 - 16:00 odbędzie się  X Suszyńskie Spotkanie
  Krótkofalowców.
  Więcej informacji:
  https://drive.google.com/file/d/1QFhoyoCJZ2PzD4YOq5Q92k-elH9aUcqF/view?usp=sharing
  Kiełbaski i napoje w własnym zakresie, Panie proszone są tradycyjnie o przygotowanie ciasta.
  Krótkofalowcy którzy chcą uczestniczyć w UKF Tomboli, przywożą zbędne elementy i podzespoły krótkofalarskie.
  Do zobaczenia!

  73! Staszek SP6MLK"

  Dojazd od strony Wrocławia :-)

  Pozdrawiam

  Arek SQ6XL

 • Walne Zebranie Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców odbyło się 17 marca 2024 we Wrocławiu.

  Uczestniczyło w nim 41 członków oddziału, co stanowi 21% stanu osobowego DOT PZK.

  1. Walne Zebranie DOT PZK wybrało delegatów oddziału na Krajowy Zjazd Delegatów PZK 2024:

  • Waldemar Sznajder 3Z6AEF
  • Marcin Iwaniuk SP6MI
  • Krzysztof Adamczyk SP6JIU

  Zastępcami delegatów zostali:

  • Patryk Szymczak SP6POT
  • Marek Suwalski SP5LS

  2. Walne Zebranie DOT PZK podjęło uchwałę o wysokości składki oddziałowej, która obowiązuje od roku 2025 i wynosi 40,- zł (głosowanie: 29 za, 3 przeciw, 3 wstrzymujących).

  Pełny protokół Walnego Zebrania zawierający postulaty i propozycje działalności DOT zostanie wkrótce umieszczony na stronie www OT01.

   

   [na fotografii tytułowej: uczestnicy Walnego Zebrania DOT PZK 2024]

 • W dniu 14.03.2024 odszedł Kol. Jerzy Flakowski SP6FPY, członek Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK, zasłużony dla PZK OT-01 we Wrocławiu, odznaczony w roku 2018 Odznaką Honorową nr. 1019 na wniosek Zarządu Oddziału Terenowego. Jerzy Flakowski urodził się w roku 1953, a swoją przygodę z krótkofalarstwem rozpoczął w roku 1970, wstępując do klubu LOK SP6KBE działającym we Wrocławiu przy ulicy Świdnickiej 28. Członkiem klubu został wiosną 1971 r. W klubie zdobył niezbędną wiedzę z zakresu radiotechniki oraz praktyczne umiejętności obsługi stacji radiowej. Wymagany egzamin na świadectwo operatora zdał jesienią 1971, a już wiosną 1972 cieszył się  otrzymanym znakiem SP6FPY, złożył też deklarację członkowską PZK.

  Potem nastąpiła konieczna przerwa w działalności krótkofalarskiej, ale nie radiowej – zasadnicza służba wojskowa w latach od 1973 do 1975, najpierw jako radiotelegrafista, a następnie dowódca radiostacji R-140. Służba wojskowa to dalsze szkolenie z odbioru telegrafii i służby radio, które przydało się w dalszej działalności krótkofalarskiej. Kol. Jerzy był wspaniałym telegrafistą oraz znakomitym konstruktorem sprzętu radiowego, dzielącym się swoją wiedzą techniczną i operatorską z kolegami.

  Do ostatnich chwil aktywny w eterze,zapalony DX-men. Znak SP6FPY słyszany był na pasmach jeszcze do dnia 02.03. 2024 w paśmie 15m o godz. 08:20, gdy przeprowadzał swoją już ostatnią łączność ze stacją H40WA emisją FT8 (info z logu na qrz.com). Nasz Kolega i Przyjaciel przegrał jednak walkę z chorobą, z którą walczył ponad rok. My musimy się z tym pogodzić... będzie nam Jerzego bardzo brakowało...

  W ostatnią drogę odprowadzimy naszego Kolegę Jerzego SP6FPY 21.03.2024r (czwartek) o godz. 12:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu.

  Cześć Jego Pamięci!

   

   

   

 • Walne Zebranie Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców, które odbędzie się 17 marca 2024 o godzinie 10:00 we Wrocławiu, ul. Legnicka 65, ma charakter sprawozdawczy. Poniżej publikujemy sprawozdania z działalności zarządu oraz sprawozdania skarbnika za lata 2022 i 2023.

  Podczas Walnego Zebrania wybierzemy również delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZK, który odbędzie się w maju.

  Zapraszamy!

   

 • Zapraszamy wszystkich członków/członkinie OT-01 na Walne Zebranie Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców po dwóch latach bieżącej kadencji zarządu oddziału.

  Zebranie odbędzie się 17 marca 2024 o godzinie 10:00 we Wrocławiu, ul. Legnicka 65 (Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3).

  Proponowany porządek obrad znajduje w uchwale zarządu DOT PZK:

   [na fotografii tytułowej: uczestnicy Walnego Zebrania DOT PZK w 2022 roku]

 • Zapraszamy wszystkich którzy JESZCZE nie mają licencji krótkofalarskiej na wiosenny kurs przygotowawczy do egzaminu!

  Łączność kryzysowa

  Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa została utworzona z inicjatywy dolnośląskich krótkofalowców dla zapewnienia niezależnej, zapasowej łączności radiowej w regionie Dolnego Śląska w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof oraz innych zagrożeń i sytuacji kryzysowych, wymagających podjęcia działań zapewniających przekazywanie rzetelnych informacji z terenów niedostępnych lub nieosiągalnych środkami komercyjnych systemów telekomunikacyjnych.

  Krótkofalowcy wyposażeni w nowoczesny sprzęt łączności oraz zapasowe źródła zasilania mogą przekazywać informacje o potrzebach pilnej pomocy medycznej, pożarach, zalaniach lub innych sytuacjach, które wymagają interwencji służb profesjonalnych w przypadkach, kiedy zwykli obywatele są pozbawieni możliwości kontaktu poprzez komercyjne systemy łączności.

  [z regulaminu DASR]

  Ostatnio komentowane

  Wyszukiwarka

  Statystyka

  Odsłon artykułów:
  427628

  Gościmy na stronie

  Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.