•   Począwszy od 3 marca członkowie Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej prowadzą regularne ćwiczenia na pasmach 2m i 70cm. Podczas tych ćwiczeń sprawdzamy zasięg naszych radiostacji, możliwości pracy mobilnej, w terenie oraz przy użyciu zasilania awaryjnego.
    W skład zespołu prowadzącego cotygodniowe ćwiczenia wchodzą: Mariusz SP6INA, Mariusz SP6MCW, Paweł SQ6KPO, Marcin SP6LZA, Marcin SP6MI.
     
      Same ćwiczenia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie rekordowa ilość unikalnych stacji, z którymi udało się nawiązać łączność to 37 stacji podczas jednych ćwiczeń, średnio wychodzi po 23 stacje na ćwiczenia. W sumie udało się zapisać do logu 76 unikatowych znakow krótkofalarskich. Okazuje się jednocześnie, że docieramy także poza nasze województwo. Udało się nawiązać łącznośći z kolegami zarówno z 3 okręgu jak i z województwa Opolskiego, a dokładnie z Brzegu i Namysłowa. A wszystko to przy użyciu anten dookólnych oraz radiostacji mobilowych, których moc nie przekracza 50W. Jak do tej pory nie korzystaliśmy z pomocy przemienników, wszystkie próby odbywały się w trybie łączności bezpośredniej. Ale oczywiście zamierzamy spróbować również z przemiennikami, licząc że umożliwi nam to dotarcie do osób, którym do tej pory nie udało się nawiązać z nami łaczności.
     
      Ostatnie ćwiczenia, które prowadził kolega Marcin SP6LZA pokazały wyjątkową przydatność pasma 70cm w tego typu łącznościach. To właśnie na częstotliwości 433.500MHz udało się nam dotrzeć do Rawicza i Namysłowa.
     
      Wciąż liczymy, że uda się zaktywować południowo zachodnie regiony naszego województwa i przeprowadzić nawet dwa trzy podobne ćwiczenia jednocześnie, a raport z nich zostanie przekazywany do stacji sztabowej Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
    Ćwiczenia te, oprócz okazji do doskonalenia sztuki operatorksiej pozwala także, sprawdzić działanie sprzętu będącego w naszym posiadaniu i zweryfikować stan infrastruktury samej sieci DASR. Jednocześnie jest to doskonałą okazja do integraciji lokalnego środowiska krótkofalarskiego.
     
    Najbliższe próby odbędą się już jutro 5.05.2020 o 21:00 czasu lokalnego na przemienniku SR6WS (438.925 MHz)
     
  • Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem łączności kryzysowej oraz działaniem sieci DASR, na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się

    8 lutego o godzinie 12:00 w siedzibie klubu SP6PWS przy ulicy Osadniczej 19.

    Podczas spotkania będzieci mogli dowiedzieć sie czym jest łączność kryzysowa, EMCOM i DASR, poznacie nowego koordynatora sieci oraz ludzi działających obecnie w sieci DASR, poznacie plany sieci na najbliższy rok i oczywiście będziecie mogli przyłączyć się do samej sieci.

    Dojazd :

     SP6PWS w google maps

  • Szanowne Koleżanki i Koledzy!
    W związku z potrzebą kontynuacji bezpośredniej współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, osoby zainteresowane objęciem funkcji koordynatora łączności kryzysowej z ramienia DOT PZK do współpracy z WBiZK DUW, zachęcam do przesyłania na adres sq6nej(at)pzk.org.pl informacji o gotowości podjęcia się tego odpowiedzialnego i interesującego zadania. W wiadomości, prosimy o krótkie przedstawienie swojej sylwetki oraz umotywowanie akcesu do podjęci się tej funkcji.
     
    Do zadań na funkcji koordynatora łączności kryzysowej należy:
    •  utrzymywanie stałego kontaktu organizacyjnego z WBiZK DUW,
    •  koordynowanie przeprowadzania cyklicznych prób nawiązywania łączności radiowej z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego,
    •  udział w spotkaniach organizowanych przez WBiZK DUW (w tym w razie konieczności w posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego) 
    •  reprezentowanie środowiska krótkofalowców na spotkaniach organizacji ratowniczych, przy współudziale WBiZK DUW,
    •  koordynowanie funkcjonowania radiowego punktu styku wymiany informacji pomiędzy WBiZK DUW a siecią krótkofalowców w czasie zagrożeń.
     
    Ze strony zarówno DOT PZK jak i WBiZK nowy koordynator może liczyć na pełne wsparcie merytoryczne i organizacyjne.
     
    Zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 września 2019 r. na wyżej wskazany adres poczty elektronicznej.
  • Informujemy, że w ramach bieżącej współpracy z WBiZK DUW ustalono harmonogram cyklicznych prób łączności sieci krótkofalowców oraz przekazywania informacji do WCZK i CPR. Sieć DASR dwa razy w miesiącu będzie realizowała aktywność stacji sztabowej SP6PSR dla krótkofalowców z regionu oraz będzie testowała komunikację z WCZK i CPR. W związku z powyższym, prosimy wszystkich krótkofalowców o zgłaszanie się do stacji sztabowej SP6PSR w terminach wskazanych w harmonogramie, podając następujące informacje:

    • znak,
    • raport,
    • QTH lokator,
    • nazwa gminy.

    Zbiorcze informacje dot. ilości aktywnych w danym dniu stacji (z poszczególnych gmin) będą następnie przekazywane przez stację sztabową DASR do WCZK i CPR. Przedmiotowe cykliczne próby mają na celu utrzymanie w stałej gotowości technicznej infrastruktury umożliwiającej wymianę informacji pomiędzy siecią krótkofalowców a komórkami organizacyjnymi Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu realizującymi zadania z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

    Harmonogram:

    Lp.miesiąc (2019)dniczęstotliwośćzakres czasowy
    1. marzec 5, 19 145,350 MHz FM 21:00-22:00
    czasu lokalnego
    2. kwiecień 2, 16 częstotliwości pracy radiostacji sztabowej SP6PSR będą podawane najpóźniej na 1 dzień przez danym terminem prób za pośrednictwem strony internetowej DOT lub grup e-mail oraz portali społecznościowych (FB)
    3. maj 14, 28
    4. czerwiec 11, 25
    5. lipiec 9, 23
    6. sierpień 13, 27
    7. wrzesień 10, 24
    8. październik 8, 29
    9. listopad 12, 26
    10. grudzień 10